Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Bademcikler boğaz bölgesinde bulunduğu için, bu bölgede bazı mikropların birikmesi tahrişe yol açabilir.

Bademcik iltihabı, kişide halsizlik, ateş ve ağrı gibi şikâyetlere neden olur. Bademcik iltihabı yaşandığında, sorun giderilene kadar aşırı sıcak ya da soğuk içecekler ve yiyecekler tüketilmemelidir. Aynı şekilde, aşırı acılı ve baharatlı gıdalar da bölgenin tahrişine ve kızarıklığına neden olabilir.

Bademcik İltihabına Karşı Doğal Çözümler

 • Karadut pekmezi, bademcik iltihabına iyi gelen besinlerden biridir. Pekmez tüketmekten hoşlanmayan kişiler, karadut şurubu ile de bu sorunu kontrol altına alabilir.
 • Kurutulmuş veya taze birkaç gül yaprağı, 1 su bardağı suyun içinde kaynatılarak elde edilen su ile günde 3 defa gargara yapılırsa, bademcik iltihabına karşı iyi gelir.
 • Hint yağı, bademcik iltihabına karşı faydalı bir yağ türüdür.
 • Bir miktar adaçayı, sirke ve bal ile karıştırılarak iltihaba karşı tüketilebilir. Karışımın kıvamı macun kıvamından biraz daha sulu olmalıdır. Elde edilen karışım, antibiyotik etki yaratarak iltihabın giderilmesinde önemli rol oynar.
 • Bir adet ayva dörde bölünerek bir gece boyunca suyun içinde bekletilir. Elde edilen su, gargara suyu olarak kullanılır.
 • 1 su bardağı sıcak suyun içine karabiber, tarçın ve bal ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım, bademcik iltihabına karşı düzenli tüketilir.
 • Tuzlu su ile yapılan gargara, bölgedeki iltihap nedeniyle oluşan ağrının tedavisi için faydalı olur.
 • İki adet orta büyüklükte kuru soğanın kabukları soyularak rendelenir. İçine bir çorba kaşığı zeytinyağı ilave edilerek soğanlar ölene kadar kavrulur. Kavrulan soğanlar temiz bir tülbente yayılır ve boğaz bölgesine sarılır.
 • Bir miktar kırmızı üzüm sirkesi ve papatya kurusu, 1 su bardağı suyun içine atılarak bir gün bekletilir. Bekleme süresi tamamlandığında karışım posa kıvamı alacaktır. Posa kıvamı alan papatyalar sirkeli sudan çıkarılarak temiz bir tülbente yayılır ve boğaz bölgesine sarılır.
 • Boğaz iltihabı devam ettiği sürece ılık su ile bal karıştırılarak düzenli içilmelidir.
 • İltihaba karşı günde 2-3 diş sarımsak yenmelidir.
 • Mine çiçeği suyu ile bademcik iltihabına karşı düzenli gargara yapılmalıdır.
 • 30 gram kadar hindi bağ kökü, 1 su bardağı suyun içine ilave edilir. Karışım, 2 dakika kadar kaynatılarak 20 dakika demlenmeye bırakılır. Hazırlanan çay, bal ve limon ile tatlandırılarak günde 1 bardak içilir.
 • On adet kuru incir, küp-küp doğranarak yarım litre süt ile pişirilir. Günde 3 yemek kaşığı tüketilir. Süt ve incir, bademcik iltihabına karşı iyi gelir.
 • Sumak, keten tohumu ve hatmi kökü, aynı ölçülerde bir cezveye alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım tülbentten geçirilerek posası çıkarılır. Elde edilen posa, temiz bir tülbente yerleştirilerek boğaza sarılır. Her gün düzenli uygulandığında bademcik iltihabı ve ağrısına karşı şifa olur.
 • Zerdeçalın iltihap önleyici etkisi vardır. Zerdeçal, gargara suyu olarak hazırlandığında bademcik iltihabına karşı iyi gelir. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal eklenerek karıştırılır. Karışım ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir. Bademcik iltihabına karşı zerdeçal çayı da faydalı olur. Hazırlanan çay, bal ve limon ile tatlandırılarak günde 2-3 fincan içilebilir.
 • Tarçın, çay şeklinde hazırlanarak bademcik iltihabına karşı tüketilebilir. Tarçının bakterileri önleyici özelliği vardır. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edilerek 5 dakika beklenir. Bekleme süresi tamamlandığında tarçın çayı bademcik iltihabına karşı tüketilebilir.

Ekstra Bilgiler

Bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan bu doğal yöntemlerin yanı sıra, doktor kontrolünde ilaç tedavisi de gerekebilir. Antibiyotiklerin ve diğer ilaçların kullanımı, iltihabın türüne ve şiddetine bağlı olarak doktor tarafından belirlenmelidir. Ayrıca, bademcik iltihabının kronikleşmesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Unutulmamalıdır ki, her bireyin sağlığı farklıdır ve doğal yöntemler her zaman herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle, ciddi sağlık sorunlarında mutlaka bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda İltihap Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda İltihap Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Güncel

Ameliyat Sonrası İltihap

Ameliyat Sonrası İltihap