Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı üst genital yollar ya da üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlıkta bakteriler vajina ve rahim yolu ağzı yolundan giderek yumurtalık ve fallop tüplerine yerleşip bu bölgede iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu durum doktorlar tarafından hastalarına yumurtalık iltihabı tanısı konularak tanımlanmaktadır.

Bu hastalık süreci içerisinde yumurtalığın etrafında bulunan diğer organlarında etkilendiğini söyleyebilmek mümkündür. Zamanında tedavi edilmemesi ve tedavisinin yapılmaması durumunda daha ciddi sorunlara yol açtığını görülmektedir. Bu rahatsızlık cinsel yollarla da bulaşabildiğinden dolayı ciddiyeti her geçen gün artabilmektedir.

Yumurtalık İltihabı Neden Olur?

Bu rahatsızlığa sebep olan etkenlerin başında cinsel yollarla bulaşan gonore (Bel soğukluğu) ve klamidya enfeksiyonlarının en sık görülen risk faktörleri olduğu görülüyor. Özellikle gonore ve klamidya enfeksiyonlarının kadınlarda çok belirti vermeden ya da hiçbir belirti vermeden oluşup devam edebilmesi söz konusu olabileceği gibi mikrobun içeriye girmesiyle beraber birkaç gün ya da bir iki hafta sonra pelvik inflamatuar hastalık şeklinde ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Pelvik inflamatuarın ise cinsel yolla bulaşan rahatsızlık dışında bakteriyel vajinozis gibi enfeksiyonlarla da kendini gösterebildiği görülüyor.

Pelvik inflamatuar hastalığın cinsel yaşamı başlamış olan her kadında rastlanılan bir durum olabilirken genç kadınlarda ve 25 yaşın altında olan kadınlarda daha sık rastlanıldığını da görebilmek mümkün. Bu risk faktörlerinin yanı sıra birden fazla kişi ile cinsel yaşama sahip olan, cinsel birliktelik yaşanan kişinin çok eşli olması ve daha önce pelvik inflamatuar hastalığı geçirmiş olmak gibi durumların da bu rahatsızlığa yakalanma riskini artırdığını görebilmek mümkündür.

Bu durumların yanı sıra bazı araştırmalar sık vajinal duş işleminin yapılmasının da bu hastalığa yakalanma riskini artırdığını da gösteriyor. Bu işlem sırasında bakterilerin rahim ağzından rahim içine ve tüplere doğru itildiğine inanılması ve bu yol ile de rahatsızlığa yol açması uzmanların bayanları vajinal duş konusunda uyarmasına neden oluyor.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuyruk Sokumunda İltihap

Kuyruk Sokumunda İltihap

Güncel

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi