Parmakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Parmakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta İltihap

Parmakta iltihap, genellikle yaralanmalar sonucunda oluşan enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelir. Enfeksiyonların oluşmasında birçok etken söz konusudur. Parmaklarda oluşan enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, halk arasında "dolama" olarak adlandırılır. Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında ve tırnak diplerinde oluşturduğu iltihap türüdür. Parmaklara iğne, şiş, kıymık batması, bir yere çarpıp yaralanma, tırnakların kesilmesi sırasında parmak uçlarının yaralanması gibi durumlarda derinin üzerinde bulunan mikroplar, bu yaralardan içeri girerek iltihabın oluşmasına neden olur.

Mikroplar iltihap yapmaya başladığında ufak bir acıma hissi oluşur. İltihap arttıkça acı da artar. Yavaş yavaş parmak kızarır ve şişer. Eğer iltihap derinlere inmişse parmağın kemiklerine dokunarak bu kemiklerde iltihaplanmalara neden olabilir ve bunların harap olmasına yol açabilir.

Parmakta İltihabın Belirtileri

Parmakta iltihap belirtileri, enfeksiyonun şiddetine ve yayılımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:
  • Ağrı ve hassasiyet
  • Kızarıklık ve şişme
  • Isı artışı
  • İltihaplı akıntı
  • Hareket kısıtlılığı

Parmakta İltihabın Tedavisi

Parmak enfeksiyonlarının şiddetlenme ihtimali olduğu için evde bakım yapmak sınırlıdır. Bu nedenle hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına gidip doktorlara görünmek gerekir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri izlenebilir:
  • Antibiyotik Tedavisi: Enfeksiyonun türüne göre uygun antibiyotikler reçete edilir.
  • Cerrahi Müdahale: İltihaplanmış dokunun temizlenmesi gerekebilir.
  • Yerel Antiseptikler: Enfekte bölgenin temizlenmesi ve bakımı için antiseptik solüsyonlar kullanılır.

Evde Uygulanan Destekleyici Tedaviler

Herhangi bir sebep yoksa ve şikâyetler devam ediyorsa destek ve alternatif olarak bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Örneğin:
  • Kuru soğanı közde pişirip yanan kısmı alıp pişen kısmı dövün. Sonra zeytinyağı ile çok az miktarda ham sabun ilave edilerek dolama olan kısma sürün.
  • Sıcak su banyoları: Parmağı sıcak su ve tuz karışımında bekletmek iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.

Parmaklarda ve elde oluşan enfeksiyonların tedavisinde, genel enfeksiyon tedavileriyle benzerlik gösterir. Parmakta oluşan iltihap cerrahi müdahale ile temizlenir ve hastaya uygun antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgenin temiz olması çok önemlidir. Ana tedavi, antibiyotik ve düzgün yara bakımıdır. Uygun yara bakımı her enfeksiyon için farklıdır. Bu bakım, yaranın kesilip, iltihabın kurutulması gibi basit bir işlemden, enfeksiyon kapmış dokuyu mümkün olduğunca temizlemeye yönelik bir cerrahi işlem de olabilir. Bazı enfeksiyonlar ayakta tedavi edilebilir. Ama birçoğu hastanede tedavi edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ali özden

24 Nisan 2024 Çarşamba

tırnak yeme sonuçu parmam şişti arıyo neyapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali özden,

Parmağınızdaki şişlik ve ağrıya karşı bir an önce bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemli. Enfeksiyon kapmış olabilir ve bu durum ciddi bir hale gelebilir. Bu süreçte, parmağınızı temiz tutmaya özen göstermeli ve mümkünse antiseptik bir solüsyonla temizlemelisiniz. Ancak en doğru ve güvenli çözüm için bir doktora görünmekte fayda var. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Cavide

Merhabalar, tırnak yemedan kaynaklanan ağrı ve şişlik için krem kullanman işine yarayacaktır. Basit bi nemlendirici krem yada ağrı kesici kremler ağrını geçirebilir. Ağrın geçip tırnağın uzayana kadar biyerlere çarpıp ağrımaması için yarabandı kullanabilirsin. Ama sana acilen önerim tırnak yemeyi bırak. Tırnak yemek hem parmağında zarara hemde mikrop kapmana neden olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni